28 kwietnia 2015 roku w Koncertowo-Wystawowej Sali Kościółka Poewangelickiego w Prószkowie  odbył się finał XXI Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję”. Konkurs jest organizowany od 1994 roku przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W bieżącym roku w eliminacjach szczebla podstawowego wzięło udział ponad 3000 młodych recytatorów.
W eliminacjach miejsko-gminnych organizowanych w 46 gminach przez Urzędy Miast i Gmin lub Domy Kultury uczestniczyło 789 recytatorów z 183 szkół województwa opolskiego. W ciągu 6 dni eliminacji rejonowych jury przesłuchało łącznie 413 recytatorów. Uczniowie szkół naszego miasta i okolic walczyli o miejsce w finale 12 kwietnia 2015 w Zagwiździu. Z dumą informujemy że nasza uczennica Julia Mikolas zdobyła w tych eliminacjach  honorowe 1 miejsce, godnie reprezentując tam nie tylko naszą szkołę , lecz także nasze miasto i gminę Ozimek, i pokonując reprezentantów z innych gmin województwa opolskiego.
Młoda recytatorka pokazała po raz kolejny swój  niezwykły talent teatralny i recytatorski i w finale w Prószkowie zajmując 2 miejsce i zdobywając serca widzów. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy po występie Julii nieznane osoby z widowni podchodzili i,  ściskając rękę młodej recytatorce, serdecznie gratulowali sukcesu. Cieszymy się bardzo, że talent naszej Julii został uznany nie tylko przez jurorów, lecz też i przez widownie, na którą jej występ wywarł wielkie wrażenie i na pewno zostawił ślad w pamięci. Tym bardziej, że po pierwszym etapie w eliminacjach miejsko-gminnych, które się odbyły 16 kwietnia 2015 w Ozimku, mieliśmy bardzo mieszane uczucia, w których nasi lokalni jurorzy niestety nie zauważyli talentu i odznaczyli Julię tylko wyróżnieniem.  Mamy nadzieję że w przyszłym roku znowu będziemy mogli godnie reprezentować naszą jedynkę  i miasto Ozimek. Do konkursu przygotowywała Julię nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego  Alesia Asmushkina oraz rodzice Barbara i Marek! Gratulujemy!

Alesia Asmushkina