20 czerwca 2023 r. uczniowie klas I- IIIuczestniczyli w wycieczce w ramach przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sztolnia Czarnego Pstrąga.  To jedyna w Polsce wciąż działająca sztolnia odwadniająca.  Pokonując kręte schody szybu „Ewa”  zeszliśmy 30 m w dół, aby pokonać tę podziemną trasę łodziami. Podczas rejsu przewodnik opowiadał nam o dawnym górnictwie oraz wyjaśnił skąd wzięła się nazwa sztolni. Przepływając kolejno przez bramy „Pamięci”, „Odważnych”, „Szczęśliwych” i „Leniwych” dopłynęliśmy do kolejnego szybu „Sylwester”, którym wyszliśmy na powierzchnię ziemi.

Drugim punktem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra. W tej kopalni od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw obejrzeliśmy krótki film i zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Następnie windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, gdzie chodząc  krętymi i niskimi korytarzami  poznawaliśmy ciężką pracę górników i gwarków. Uczniowie dowiedzieli się kim byli gwarkowie oraz jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. W podziemiach kopalni spotkaliśmy Skarbnika. To duch strzegący naturalnych zasobów ziemi i zakopanych w niej skarbów. Jak głoszą legendy, przychylny ludziom wskazywał drogę do złóż i ostrzegał przed zagrożeniami. Wobec leniwych jednak był mściwy. Podczas wycieczki pokonaliśmy trasę 1700 m, w tym 270-metrowy odcinek łodziami.

Po powrocie windą na powierzchnię zwiedziliśmy jeszcze  Skansen maszyn parowych i zjedliśmy pyszny obiad.  Pełni wrażeń i zdobytej nowej wiedzy wróciliśmy do naszych domów.