W dniu 14 lutego br., wychodzac naprzeciw potrzebom naszych rodziców, zorganizowaliśmy w JEDYNCE Biały Wtorek. Od czasu COVID dysfunkcje rozwojowe są coraz bardziej widoczne u uczniów, dzieci bliskich w rodzinach. Coraz cześciej słychać problem z komunikacją, głośne rozmowy z akcentem na agresję rówieśniczą. Dlatego rozpoczynamy cykl badań, spotkań, szkoleń i konferencji na tematy bardzo potrzebne na dziś - czyli jak pomóc uczniom, rodzicom w wyeliminowaniu czynników stresogennych, w tym nadmiernego kontaktu ze światem smartfonu. Neurologopeda- szkolny pedagog specjalny - pani Małgorzata Janik - Jankowska,  wspólnie z dyrektor szkoły Małgorzatą Wronowską poprowadziła badania tzw. "gotowości szkolnej", badanie słuchu, mowy, zaburzenia przetwarzania słuchowego. Ponieważ pani Janik- Jankowska od ponad 26 lat zajmuje się terapią i diagnostyką zaburzeń takich jak autyzm, Asperger, mutyzm,  przebadała w tym dniu około 16. dzieci. Wiek badanych zaczynał się od już od 4 do 12 roku życia. Rodzice mogli skonsultować swoje najistotniejsze obawy. Zostały udzielone porady prawne dotyczące konkretnych  badań, specjalistów, a przez to ważnych dokumentów. Badania były dostosowywane do każdego dziecka indywidualnie. Zapisy sporządzone na platformie badań zmysłów, wskazywały dość często na niedosłuch lub tzw. nadwrażliwość słuchową. Pytań nie było końca. Po południu badane dzieci odwiedził burmistrz Mirosław Wieszołek,  który sam poddał się badaniu w obecności mniejszych dzieci i ich rodziców. Takie wsparcie dla rodziców i dziadków, władz naszej gminy gwarantuje dobre efekty skierowane w stronę zdrowia dzieci i całych rodzin. Teraz zgłaszają się inne dzieci, ale też i ich dziadkowie. Do zobaczenia wkrótce.
Małgorzata Janik- Jankowska
foto: GŚwiercz