24 maja 2019 klasa VII A i część osób z klasy VIIB zwiedzili województwo świętokrzyskie a mianowicie zamek w Krzyżtoporze, park linowy w Kielcach i zamek w Chęcinach.

Rozpoczęliśmy swoją przygodę od rezydencji magnata Ossolińskiego w Krzyżtoporze, która kryje w sobie wiele tajemnic i interesujących historii. W tej chwili to są  ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem  Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Uczniowie zwiedzali ruiny w formie Questu, który prowadził po pełnych sekretów zamkowych zakamarkach. Pytania były podchwytliwe ale razem daliśmy radę rozwiązując prawie wszystkie zadania.

Najbardziej bombowym momentem wycieczki był Park linowy w Kielcach. Tu musieliśmy wykazać się swoimi umiejętnościami alpinistycznymi i przejść przez przeszkody zawieszone na drzewach- tyrolki, mostki, liny, koła….:) Oprócz super zabawy na świeżym powietrzu, niezapomnianych wrażeń i wysokiego poziomu adrenaliny wszyscy uczestnicy wycieczki wykazali się odwagą, wzajemną pomocą oraz pomysłowością.

Ostatnim punktem naszej podróży był zamek królewski w Chęcinach, po przekroczeniu bramy którego przenieśliśmy się w czasie. Zobaczyliśmy loch, skarbiec, rękodzieła wystawę heraldyczną, broń średniowieczną i zbroję rycerską (odważni ochotnicy nawet stoczyli ze sobą walkęJ). Z baszt podziwialiśmy niesamowitą panoramę Gór Świętokrzyskich. Według legend, w podziemnych lochach znajdują się skarby pozostawione przez królową Bonę, a na wzgórzach wieczorem pojawia się rycerz na karym koniu. Ciekawostką jest fakt, iż w latach 60-tych XX w. w okolicy zamku nakręcono film pt.”Pan Wołodyjowski”, w reżyserii J. Hoffmana.

Warto jest zaznaczyć iż nasza grupa wykazała się wzajemną pomocą, pomysłowością i mega świetnym zachowaniem wartym naśladowaniaJ

Alesia Asmushkina